Pametni telefoni postali su neizostavan dodatak svakodnevici, ali pretjerana fiksacija sadržajem koji nam pruža, poput društvenih mreža, igrica i streaming servisa, može biti riskantna.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je 2018. uvrstila gaming disorder u klasifikaciju mentalnih bolesti, no ne i ovisnost o internetu i mobitelima. Međutim, postoje kriteriji koje stručnjaci koriste za opisivanje ponašanja, osjećaja i misli koji ukazuju na nedostatak kontrole nad korištenjem mobitela. Primjerice, ako ti mobitel negativno utječe na obveze i odnose, a nedostupnost uređaja ti izaziva strah, tjeskobu ili razdražljivost. Jasan pokazatelj da je nečije ponašanje postalo problematično je kada se ignoriraju potencijalne negativne posljedice i komentari voljenih osoba o korištenju mobitela.
Ako ti je teško skinuti pogled s mobitela, donosimo ti 10 prijedloga koji će ti pomoći u stvaranju novih i zdravijih navika.
1. Osvijesti zašto želiš promjenu
Možda si stalno na mobitelu jer ti se vrijeme provedeno uz uređaj čini puno zabavnije i korisnije od drugih aktivnosti. Prepoznavanje važnosti manje upotrebe mobitela ključan je dio intrinzične motivacije za promjenu.
Razmisli što ti je važno i zašto. Na taj način vjerojatno ćeš prepoznati da su društvene, zdravstvene i mentalne posljedice pretjeranog korištenja mobitela znatno bitnije od kratkoročnog užitka koji proizlazi iz, primjerice, višesatnog skrolanja TikTokom ili gledanja video isječaka na YouTubeu.
2. Bilježi koliko dugo koristiš mobitel
Bilježi koliko vremena provodiš na mobitelu ili koristi podatke o korištenju ekrana na samom uređaju.
Otkrij što ti predstavlja najveći problem. Jesu li to aplikacije za dopisivanje, društvene mreže ili skrolanje po portalima. Trebaš prepoznati svoje slabosti jer se tek onda možeš pozabaviti tim ponašanjem.
3. Postavi vremenska ograničenja
Koristi mjerač vremena koji će te obavijestiti kada premašiš vremensku granicu u kojoj ti je dopušteno koristiti određenu aplikaciju, društvenu mrežu ili web stranicu.
U tom trenutku moraš svjesno prekršiti svoju granicu ako želiš nastaviti koristiti mobitel. Neki alati za praćenje vremena pred ekranom mogu se postaviti tako da prekinu tvoju interakciju s aplikacijama i pitaju te želiš li zaista nastaviti svoju aktivnost ili provoditi vrijeme drugačije.
4. Osvijesti svoje okidače
Uz svako ponašanje koje pokušavaš promijeniti, postoji nešto što te potiče da se tako ponašaš i drugi aspekt koji takvo ponašanje čini nagrađujućim. Primjerice, možda stalno visiš na mobitelu jer ti je dosadno ili imaš problema s mentalnim zdravljem, a osvještavanje problema može ti pomoći da smanjiš vrijeme pred ekranom.
5. Isključi notifikacije
Isključivanje nepotrebnih obavijesti može ti pomoći u ograničavanju iskušenja koja te navode da na mobitelu provedeš minute ili sate.
6. Odredi zone bez mobitela
Uvijek možeš proglasiti vrijeme ručka ili večere kao razdoblje u kojem nitko od ukućana ne smije koristiti mobitel. Osim toga, možeš primijeniti zabrane korištenja mobitela u određenim sobama ili u određenom dijelu dana.
7. Odbaci strah od propuštanja
Ako te često uhvati strah od propuštanja (FOMO), vrijeme je da preispitaš svoje zabrinutosti. Što točno propuštaš ako odmah ne saznaš što rade tvoji prijatelji? Brineš se da se nećeš sjećati tuđih rođendana ako nemaš profil na društvenim mrežama?
Ako želiš razbiti takve strahove, osvijesti druge načine na koje se povezuješ s ljudima do kojih ti je zaista stalo. Osim toga, možeš pratiti samo osobe koje osobno poznaješ i obrisati ostale profile, a rođendane svojih prijatelja možeš upisati u digitalni ili tiskani kalendar.
8. Odaberi zdravije aktivnosti
Promjena ponašanja često se najbolje postiže zamjenom s drugim ponašanjem. Tako možeš razmisliti o tri stvari s kojima možeš zamijeniti besciljno skrolanje, poput čitanja knjige, vježbanja ili čišćenja.
9. Ne koristi mobitel kao budilicu
Velika je vjerojatnost da koristiš svoj mobitel kao budilicu, ali držanje uređaja u sobi noću može lako dovesti do dopisivanja ili skrolanja po društvenim mrežama.
Stručnjaci zato savjetuju da se prebaciš na klasičnu budilicu i ostaviš mobitel u drugoj prostoriji. Sve što zahtijeva više energije ili truda, pružit će ti više mogućnosti da promisliš o korištenju mobitela.
10. Izbriši nepotrebne aplikacije
Ukloni aplikacije koje možeš koristiti na laptopu ili računalu jer na taj način također izbjegavaš iskušenja i distrakcije.
A ako te nešto s interneta uzrujalo, povrijedilo, prestrašilo ili narušilo privatnost, možeš kontaktirati stručnjake iz Centra za sigurniji internet na besplatan i anoniman broj 0800 606 606, svaki radni dan od 8 do 16 sati. Za savjetovanje uživo u Zagrebu ili Osijeku možeš dogovoriti termin mailom na info@csi.hr ili OVDJE.
Foto: Getty Images