Planiranje putovanja jedan je od najljepših osjećaja na svijetu. Međutim, jedna popratna aktivnost pritom nije toliko zabavna – pakiranje.
Stres oko smišljanja sadržaja putne torbe (i kako da sve stane u kofer ili ruksak) može umanjiti uzbuđenje prije putovanja koje dugo planiraš, ali to ne mora biti tako.
Ako je pred tobom godišnji odmor u inozemstvu, pročitaj naše prijedloge za pametno pakiranje. Saznaj kako da ti se ne zgužva omiljena majica ili pulover te kako osigurati dovoljno mjesta u koferu za sve suvenire.
1. Prije svega - odjeća
Prva stvar koju trebaš staviti u putnu torbu je odjeća. Najbolji način da spriječiš nabore i maksimalno iskoristiš sav prostor je metoda rolanja. Položi gornje dijelove odjeće, preklopi rukave i zarolaj ih odozdo prema gore. Hlačama spoji nogavice i zarolaj ih od struka prema dolje.
Stavi odjeću u torbu, a zatim na nju idu cipele i drugi predmeti neobičnog oblika, poput alata za oblikovanje kose.
Bonus savjet: Ako odmah nakon slijetanja imaš dogovor, unaprijed isplaniraj svoj outfit i stavi ga na vrh hrpe u koferu. Na taj način izbjegavaš kopanje po stvarima i odjeća se neće toliko zgužvati.
2. Što s teškim stvarima?
Teške predmete stavi na dno kofera, što bliže kotačima. Na ovaj se način ne gnječe tvoje ostale stvari, a tvoj kofer zadržava stabilnost kad je u uspravnom položaju.
3. Važni lijekovi
Nema potrebe da spakiraš cijelu svoju kućnu apoteku za jedno putovanje. Odaberi samo najvažnije lijekove, poput tableta za glavobolju, analgetika ili terapije.
Bonus savjet: Ne zaboravi i na flastere jer mogu biti korisni nakon dugog hodanja!
4. Višekratna boca za vodu
S praznom bocom za vodu možeš proći osiguranje u zračnoj luci. Nakon toga možeš je napuniti u kafiću ili dediciranim postajama za vodu. Osim prijeko potrebne hidratizacije, na ovaj način ćeš izbjeći kupnju plastičnih boca pri razgledavanju kada dođeš na željenu destinaciju.
5. Dodatna torba za suvenire
Ceker ili mali ruksak zgodan su izbor ako obično kupuješ puno suvenira za svoje najmilije. Osim što neće zauzati puno prostora u koferu, možeš ih napuniti (gotovo) svime što kupiš na putovanju.
6. Dokumenti
Naravno, prije puta u inozemstvo provjeri vrijede li ti svi potrebni dokumenti. Stavi ih na mjesto koje će ti uvijek biti pri ruci.
Pametni telefoni će ti olakšati puno toga na putovanju. Avionske i druge putne karte uglavnom stižu na e-mail pa ih ne moraš printati (osim ako se to izričito traži).
Bonus savjet: Prije putovanja možeš skenirati svoje dokumente (osobnu iskaznicu, putovnicu, vozačku dozvolu, indeks i sl.) i poslati si na e-mail u slučaju da ih izgubiš na putovanju.
7. Ne zaboravi na putno osiguranje
Iako volimo misliti da se nezgode uvijek događaju drugima, nitko nije imun na nepredviđene događaje na putovanju. Zato je prije polaska preporučljivo ugovoriti putno osiguranje.
Sigurno znaš nekoga tko je na svojoj koži iskusio otkazivanje ili kašnjenje leta, gubitak ili oštećenje prtljage, nezgodu, ozljedu ili bolest na putovanju, a to potvrđuju i ovi statistički podaci.
Primjerice, prema godišnjem izvješću tvrtke SITA, u 2019. godini je na globalnoj razini od 1000 torbi njih šest (5,6) kasnilo, bilo oštećeno, ukradeno ili izgubljeno. Taj se broj smanjio 2021. godine na četiri torbe (4,35), a onda se 2022. godine stopa gotovo udvostručila na osam torbi (7,6) na 1000 putnika, odnosno u apsolutnim brojkama - 26 milijuna komada prtljage je kasnilo, bilo izgubljeno ili oštećeno.
Osim toga, procjenjuje se da 15 do 37 posto putnika na kratkoročnim međunarodnim putovanjima iskusi neki zdravstveni problem. A oko 40 posto putnika dobije neki oblik respiratorne ili crijevne infekcije tijekom putovanja. Bolnički troškovi u inozemstvu mogu iznositi i do nekoliko tisuća eura, a uz Putno osiguranje za A1 korisnike, za cijenu jedne kave dnevno možeš se osigurati i tako izbjeći plaćanje ogromnih iznosa.
Putno osiguranje za A1 korisnike usluga je koju pruža naš austrijski osiguravajući partner L’AMIE, a omogućuje ti zaštitu i bezbrižnost na putovanju. Usluga je dostupna odmah nakon besplatne registracije te nakon toga vrijedi za sva buduća putovanja. Za razliku od većine drugih putnih osiguranja, uslugu ne plaćaš unaprijed, nego samo za dane provedene u inozemstvu, već od 1,69 € dnevno. Dakle, usluga ti se ne naplaćuje nakon registracije, već tek po prelasku granice.
Kako to funkcionira u praksi? Kad izađeš iz Hrvatske i povežeš se na mrežu lokalnog operatora u inozemstvu, dobit ćeš SMS o aktivaciji pokrića za to putovanje. Ako ne želiš koristiti Putno osiguranje za A1 korisnike na tom putovanju, jednostavno ga deaktiviraj odgovorom na spomenuti SMS. Pri povratku u državu i spajanjem na A1 mrežu, dobivaš SMS obavijest o završetku pokrića za to putovanje i usluga je u mirovanju do tvog sljedećeg putovanja u inozemstvo.
Registriraj se za Putno osiguranje za A1 korisnike u Moj A1 aplikaciji, prilikom narudžbe mobilne tarife na pretplatu na webshopu (na koraku Dodatne pogodnosti) ili u A1 centrima i partnerskim prodajnim mjestima. Uslugom upravljaj putem Moj A1 aplikacije, a premiju plaćaj zajedno sa svojim mjesečnim računom za A1 usluge.
Foto: Getty Images