Iako je tehnologija neupitnu povećala dostupnost informacija kada je roditeljstvo u pitanju, odgajanje djece u digitalnom dobu nije ništa jednostavnije.
Društvene mreže, pametni telefoni i druge tehnologije napreduju iz dana u dan, zbog čega roditeljima nije uvijek jasno kako ih sigurno koristiti. Roditelji i skrbnici nerijetko dijele fotografije svoje djece na društvenim mrežama jer žele podijeliti svoje najsretnije trenutke s drugima. Međutim, mnogi od njih nisu svjesni rizika koji dolazi s objavljivanjem takvih fotografija, što se jednom riječju naziva „sharenting“.
U nastavku saznaj kako zaštititi privatnost djeteta na internetu, poštivati njihove stavove i naučiti više o pristanku.
Što je uopće sharenting?
Sharenting opisuje praksu roditelja koji objavljuju veliku količinu potencijalno osjetljivog sadržaja o svojoj djeci na internetu.
Neki stručnjaci imaju i druge, striktnije definicije pa sharentingom označuju svako dijeljenje informacija o djeci izvan kruga obitelji, bilo da se radi o objavi fotografije na društvenim mrežama, slanja videa putem WhatsAppa ili objavi na blogu, piše UNICEF.
Opasnosti sharentinga
Prije nego što podijeliš fotografiju djeteta na društvenim mrežama, razmisli o dvije potencijalne opasnosti.
Prvi je stvarna šteta koju djeca mogu doživjeti kada roditelji dijele sadržaj na internetu. Primjerice, neki predatori možda žele stupiti u kontakt s djetetom zbog objavljenog sadržaja.
Zabrinjavajuće su i lažne fotografije koje se prenamjenjuju na nezakonit ili zlonamjeran način, kao i stvaranje memeova koji bi mogli postati viralni i prikazati dijete u negativnom svjetlu. Ova opasnost mogla bi postati sve češća s napretkom umjetne inteligencije.
Druga opasnost događa se kada dijeliš stvari o svojoj djeci na internetu, a ne uključuješ ih u proces donošenja odluke. Stručnjaci tvrde da se tada propušta vrijedna prilika da se najmlađe nauči o pristanku i pozitivnim stranama privatnosti. Ovakvo što korisno je prenijeti djeci jer se tako donekle osigurava da će kasnije, kada budu samostalno koristili društvene mreže, poštovati privatnost drugih i objavljivati samo fotografije za koje su dobili dopuštenje.
Kako se djeca osjećaju zbog sharentinga?
Ono što se odraslima čini kao sitnica, djeci može biti jako važno jer svi cijenimo autonomiju, bez obzira na dob. Možda tvoje dijete želi da ga svi vide kako drži baku za ruku ili možda to nikako ne želi.
Djeci treba dati prostora da izraze svoje velike osjećaje. Mala djeca ne mogu dati svoj pristanak za dijeljenje fotografija na internetu, zato uvijek razmotri kako bi se osjećali da mogu voditi tako duboke razgovore i artikulirati svoj stav.
Osim toga, stručnjaci upozoravaju da bi često snimanje djece moglo imati učinak "prekrojavanja" djetinjstva. Zato budi u trenutku, a za uređajem i dopusti djetetu da zacementira svoja sjećanja koja su odvojena od fotografija i video isječaka.
Mogu li se sigurno objavljivati fotografije djece?
Dijeljenje sadržaja putem interneta nikad nije 100 posto sigurno. Roditelji moraju sami odvagati između rizika i onoga što percipiraju kao korist.
Uvijek uzmi u obzir publiku s kojom dijeliš sadržaj, procijeni koliko dobro poznaješ osobe koje su ti među prijateljima ili pratiteljima na društvenim mrežama te provjeri postavke privatnosti na svojim profilima.
Također, provjeri dijeliš li osjetljive informacije poput prepoznatljivih lokacija i može li tvoja objava biti štetna ili neugodna za tvoje dijete, bilo sada ili u budućnosti.
Izbrisati sadržaj ili ne?
Većina roditelja ne prakticira sharenting iz zle namjere, nego nisu svjesni digitalnog otiska svog djeteta.
Ako sada preispituješ dijeljenje sadržaja o svojoj djeci, neka ti prvi korak bude pregledavanje objavljenih fotki ili video isječaka te njihovo brisanje. Ako je tvoje dijete starije od 9 godina, možeš ga uključiti u proces pregledavanja tvojih profila na društvenim mrežama te brisanje sadržaja koji im se ne sviđa.
Današnja djeca prva su generacija koja odrasta uz sharenting, a njihovi roditelji prva su generacija koja odgaja djecu uz društvene mreže. Zato će djeca zasigurno cijeniti što ih se uključuje u pokušaje rješavanja ovog problema.
Ako te nešto s interneta uzrujalo, povrijedilo, prestrašilo ili narušilo privatnost, kontaktiraj stručnjake iz Centra za sigurniji internet na besplatan i anoniman broj 0800 606 606, svaki radni dan od 8 do 16 sati. Za savjetovanje uživo u Zagrebu ili Osijeku možeš dogovoriti termin mailom na info@csi.hr ili OVDJE.
Foto: Getty Images