Imaš stare uređaje na kojima se skuplja prašina? Učini nešto dobro za naš planet i od 22. do 30. travnja donesi ih u odabrani A1 centar i odloži ga u reciklažni spremnik, a na poklon ćeš dobiti platnenu torbu i staklenu bocu.
Možeš donijeti mobitel s tipkama, pametni mobitel, tablet ili mobilni router/modem/USB stick koji koristi mobilnu mrežu za pristup internetu. Ovi uređaji i oprema mogu biti stari, neispravni ili čak razbijeni. Svaki prikupljeni uređaj odgovorno se reciklira, čime se elektronski otpad i njegov utjecaj na okoliš smanjuju na minimum.
Stari uređaj možeš donijeti na sljedeće lokacije A1 centara:
- Osijek, Kapucinska 33
- Rijeka, Riva 4b
- Split, Tončićeva 2 (ulaz iz Marmontove)
- Zagreb, Gajeva 2b.
E-otpad je sve veća prijetnja okolišu
Kako raste naša ovisnost o tehnologiji, sve više ovisimo o svojim mobitelima. Prema podacima iz 2023., prosječno trajanje korištenja jednog pametnog telefona diljem svijeta je 3,6 godina, dok prosječni Amerikanac kupuje novi mobitel već nakon 18 mjeseci.
Takva praksa rezultira s više od 100 milijuna mobitela koji se odbacuju svake godine. Upravo zbog toga stari mobiteli postali su najbrže rastući oblik elektroničkog otpada. Mnogi pritom ne zbrinjavaju elektronički otpad na pravilan način, zbog čega dolazi do zagađenja podzemnih voda i zraka.
Učini razliku i zaustavi dodatno zagađenje recikliranjem svog starog mobitela. Zahvaljujući inovativnim tehnologijama do 80 % materijala uz mobitela može se reciklirati i iznova upotrijebiti, a recikliranjem jednog mobitela štedi se dovoljno energije za napajanje laptopa na čak 44 sata.
Kako recikliranje mobitela pomaže Zemlji?
Očuvanje okoliša
Elektronički otpad predstavlja rastuću prijetnju za okoliš.
Mobiteli sadrže opasne materijale kao što su olovo, živa, arsen, kobalt i litij. A kada se mobiteli bace i spale, ti se otrovni metali ispuštaju u okoliš i zagađuju ga. Čak i kad ne izgore, završavaju u tlu polako zagađujući odlagališta otpada i vodene resurse.
Recikliranjem mobitela opasni materijali se recikliraju i ponovno koriste bez zagađivanja okoliša.
Štednja energije
Znaš li da recikliranjem mobitela štediš energiju? Godišnje se baci više od 100 milijuna mobitela, a da se svi recikliraju, mogli bi proizvesti dovoljno električne energije za napajanje više od 24.000 domova godišnje.
Smanjenje stope rudarenja
Mobiteli su načinjeni od vrijednih minerala kojih je sve manje, ali mogu se povratiti ako se recikliraju. Od milijun recikliranih mobitela može se dobiti 16 tona bakra, 350 kilograma srebra i 34 kilograma zlata. Na taj način može se smanjiti količina minerala iskopanih za stvaranje novih mobitela.
Sprječavanje zdravstvenih problema
Toksični materijali iz mobitela zagađuju okoliš, ali isto tako uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme za ljude i životinje. Primjerice, olovo je kancerogeno i utječe na kognitivne funkcije kod ljudi, dok živa može biti kobna za životinje i uzrokovati ozbiljne senzorne poremećaje, slabost mišića ili gubitak pamćenja.
Foto: A1 Hrvatska/Getty Images