Educiraj se o online sigurnosti: Centar za sigurniji internet stiže na Reboot InfoGamer

#A1 svijet
  • Autor A1 Hrvatska
  • Datum 06.11.2023.
Centar za sigurniji internet

Veliko uzbuđenje je u zraku jer se Reboot InfoGamer powered by A1 bliži, a s njim dolazi i jedinstvena prilika za edukaciju o sigurnosti na internetu. Centar za sigurniji internet, s posebnim fokusom na obrazovanje i osnaživanje mladih korisnika interneta, donosi niz interaktivnih radionica koje će se održati 10. i 11. studenoga na Zagrebačkom Velesajmu, u sklopu ovog najvećeg gejming eventa u regiji.

Zašto su ove radionice toliko važne?

Djeca i mladi provode sve više vremena na internetu igrajući videoigre i sudjelujući na društvenim mrežama. Dok online svijet pruža mnoge prilike za učenje, zabavu i međusobno povezivanje, isto tako predstavlja i izazove, uključujući nasilje, cyberbullying i neprikladne sadržaje. Upravo zbog toga je važno educirati mlade o sigurnosti na internetu kako bi znali prepoznati potencijalne opasnosti i reagirati na njih. 


Centar za sigurniji internet na Zagrebačkom Velesajmu održat će tri #BoljiOnline radionice za djecu viših razreda osnovnih škola. To su:

•    "Gejmaj sigurno" - Radionica koja će djeci pomoći razumjeti odgovorno igranje videoigrica, pružajući im smjernice za siguran i zabavan gejming.

•    "Sigurni u digitalnoj džungli" - Na ovoj radionici djeca će naučiti kako se nositi s izazovima i opasnostima na internetu, uključujući cyberbullying i neprikladne kontakte.

•    "Analiziraj ovo" - Djeca će razgovarati o kritičkom razmišljanju o sadržajima na internetu, razlikovanju između zabave i rizičnog ponašanja.

Sve ove radionice omogućit će djeci da stvaraju siguran online svijet gdje se njihov glas čuje i cijeni, a mladi će također naučiti kako prepoznati nasilje na internetu te ih osvijestiti o važnosti sigurnog korištenja interneta. Stručnjaci Centra ispitat će djecu o njihovim iskustvima korištenja digitalnih tehnologija kako bi saznali koje su njihove navike te kako bi dobili povratne informacije, ali i dati savjete i preporuke za korištenje istih. Kroz interaktivnu aktivnost "Zafrkancija ili nasilje?" djeca će morati odrediti smatraju li da su predložene situacije zafrkancija ili nasilje. Cilj te aktivnosti jest da djeca na konkretnim primjerima nauče razlikovati jedno i drugo te da tako nauče prepoznati nasilje na internetu.

Zašto je edukacija ključna?

Centar za sigurniji internet vjeruje da je edukacija primarna prevencija. Nasilje na internetu, iako virtualno, često ima ozbiljne posljedice u stvarnom svijetu. Djeca trebaju biti opremljena znanjem kako prepoznati i suočiti se s online nasiljem, a također i kako pravilno tražiti podršku i pomoć.

„Svatko čiji se posao iole dotiče djece, u zadnje vrijeme se dotiče i teme nasilja na internetu, raznih oblika sustavnog zlostavljanja i iskorištavanja putem interneta, modernih tehnologija i umjetne inteligencije. U tom području se svi svakodnevno trebamo obrazovati kako bismo bili bolji primjer djeci koja od nas uče. Također, osim na prevenciji potrebno je raditi i na onoj drugoj strani medalje – svijesti o važnosti o prijavljivanju neprimjerenih sadržaja online, kao i svakoj sumnji na zlostavljanje djece u bilo kojem okruženju. Djeca danas svoje zlostavljače nose u džepovima, svakog dana i svakog trenutka su s njima, a na vrijeme isto možemo prepoznati jedino ako imamo otvoren odnos s njima – takve stvari također su dio učenja koji je vrlo važan“, poručila je Ana Veočić, socijalna radnica iz Centra za sigurniji internet, te predavačica na spomenutim radionicama.

Foto: A1 Hrvatska/Centar za sigurniji internet
 

Povezane vijesti

Vidi sve vijesti
Reboot InfoGamer 2023

A1 svijet

Reboot InfoGamer 2023 powered by A1: Još nas tjedan dana dijeli do gejming spektakla na Velesajmu

Reboot InfoGamer 2023 powered by A1 vraća se na Zagrebački velesajam, u paviljonima 8a, 9 i 11a, od 9. do 12. studenoga. Nakon četverogodišnje pauze ponovno dovodi najveće svjetske izdavače koji će predstaviti najnovije i najpopularnije videoigre, a posjetitelji će ih moći isprobati na više od 100 igraćih jedinica koje uključuju PlayStation 5, Xbox Series X, Nintendo Switch i moćne PC-je.

U sklopu sajma, posjetitelji će moći isprobati i najnovije VR uređaje, Meta Quest 3 i PlayStation VR2, te figurativno uroniti u virtualne svjetove. Uz najnovije projekte koje razvijaju najveći svjetski gejming studiji, Reboot InfoGamer powered by A1 će također ugostiti nezavisne domaće i regionalne razvijače videoigara koji će predstaviti svoje projekte široj javnosti.


"Izuzetno smo ponosni što možemo potvrditi da će ove godine Reboot InfoGamer 2023 powered by A1 okupiti više od 90 izlagača koji će još jednom pokazati raskoš domaće, regionalne i svjetske industrije videoigara", rekao je Ivan Medak, glavni operativni menadžer Reboota.

Kao i prethodnih godina, najveći gejming brendovi ponudit će sajamske popuste na ogroman izbor gejming opreme i periferije, dok će se na glavnoj pozornici svakodnevno odvijati razni natječaji, na kojima će posjetitelji imati priliku osvojiti atraktivne tech nagrade i ekskluzivni merch. U sklopu sajma održat će se i veliko cosplay natjecanje s bogatim nagradnim fondom te veliki međunarodni turnir u tabletop igri Warhammer.

Reboot InfoGamer 2023 powered by A1 mjesto je i spektakularne završnice 12. sezone najveće regionalne esports lige – A1 Adria League.


"Zagrebački Velesajam postaje dom napetih finala u igrama CS2, EA Sports FC 24 i EA Sports FC Mobile 24. Ukupni nagradni fond 12. sezone A1 Adria League iznosi čak 15.600 eura. Finala će posjetitelji moći pratiti uživo u paviljonu 8a, a tamo će ih čekati i naš #BoljiOnline kutak, s ciljem edukacije o sigurnosti u online svijetu", istaknula je Diana Svalina, viši specijalist za sponzorstva i evente, A1 Hrvatska.

Ulaznice za Reboot InfoGamer 2023 kupi OVDJE, a više detalja o A1 Adria League saznaj na linku.

Foto: A1 Hrvatska

Ana Radišić i Tomislav Ramljak

Pretjerano korištenje tehnologije

Tomislav Ramljak iz Centra za sigurniji internet: „Moramo pustiti djecu da nas uče o digitalnom svijetu“

Nije tajna da današnja djeca žive u znatno drukčijem svijetu od njihovih roditelja, posebno kada je riječ o korištenju tehnologije. Najmlađi se na internetu suočavaju sa situacijama s kojima se stariji nisu imali prilike susresti, što predstavlja jedan od većih izazova u roditeljstvu.

Kako razgovarati s djecom o tehnologiji i pripremiti ih za suživot s ekranima, zašto zabrane nisu rješenje, kako osvijestiti influencere o važnosti odgovornog ponašanja u online svijetu te kako prepoznati da je dijete žrtva cyberbullyinga, u podcastu Ane Radišić otkrio je Tomislav Ramljak, voditelj i jedan od osnivača Centra za nestalu i zlostavljanu djecu pod čijim je vodstvom nastao i program Centar za sigurniji internet.

U svojem radu nastoji senzibilizirati, informirati i educirati javnost o sigurnosti i odgovornom ponašanju na internetu. U poslu koji nema radno vrijeme i nerijetko zahtijeva putovanje s jednog kraja države na drugi, Ramljak i njegovi kolege preventivnim i edukativnim aktivnostima jačaju digitalne kompetencije u području sigurnosti i zaštite u online svijetu kako djece i mladih, tako i roditelja.

Djeca uče iz primjera

Najmlađi danas uz pametne telefone, računala, televizore i gejming konzole uče, povezuju se i razvijaju maštu. Kada se tehnologija koristi odgovorno, ima potencijal potaknuti kreativnost i širiti vidike, no surova stvarnost nosi mnoge ozbiljne rizike, a ne postoji univerzalni odgovor kako im doskočiti.

„Djeca ne uzimaju sama ekrane, roditelji im ih stavljaju u ruke jer je tako jednostavnije. Telefoni i ekrani su digitalne dadilje koji roditeljima omogućuju 5 minuta mira jer je dijete tada zaokupljeno. Međutim, nismo ni svjesni utjecaja koji tehnologija ima na našu djecu. Neka recentna istraživanja pokazuju povećan broj ADHD-a, slabiju motoriku, smanjenu koncentraciju“, izjavio je Tomislav Ramljak u podcastu Ane Radišić.


Ukazao je na dvostruka mjerila poput roditeljske zabrane korištenja ekrana, dok oni istovremeno vise na pametnim telefonima zbog posla ili drugih obveza.

„Djeca uče iz primjera, a roditelji ili skrbnici su im primjer i trebaju savladati tu odgovornost. Puno je jednostavnije dati im mobitel u ruke, nego prošetati, odigrati društvenu igru ili porazgovarati“, dodao je voditelj Centra za sigurniji internet.

Ramljak se osvrnuo na zabrane korištenja mobitela u školama i tvrdi kako je takvo što dvosjekli mač jer bi se energija trebala ulagati u učenje odgovornog korištenja tehnologije i razvoj kritičkog razmišljanja.

Digitalna džungla

Odrasli se trebaju zainteresirati za digitalni svijet djece jer djeca danas provode puno više vremena tamo nego u stvarnom. Internet njima nije samo zabava, njima je internet sve – prijateljstva, ljubavne veze, školska zadaća“, tvrdi Ramljak i poziva roditelje da provjere koje aplikacije njihova djeca koriste.

Online svijet nazvao je „digitalnom džunglom“ koju su kreirali odrasli i pustili djecu unutra. „U toj džungli postoje predatori koji vrbuju našu djecu“, upozorio je.



Usporedio je statistike iz 2013. godine kada je u Hrvatskoj zabilježeno 40-ak slučajeva iskorištavanja djece za pornografiju, dok se prošle godine ta brojka popela na čak 422 slučaja.

Međutim, to je samo santa leda i broj poznatih kaznenih djela, dok se ne zna koliko je djece žrtava budući da predatori na internetu obično ne vrebaju jednu osobu, već više njih.

Uloga roditelja u prevenciji cyberbullyinga

Kako prepoznati da je dijete žrtva cyberbullyinga? Ramljakov odgovor je jasan – svaki roditelj koji ima izgrađen odnos sa svojim djetetom to će lako prepoznati. 

„Promjena ponašanja uvijek je najbolji pokazatelj. Dijete se zatvara, povlači u sobu, odbija ići u školu ili jesti, gubi interes za hobijima. Nesvjesno traže pomoć i to se vidi. Roditelji moraju upoznati svoje dijete, razgovarati i poslušati ga. Važnije je pitati kako se osjeća, nego kako je bilo u školi. Pitanje je kvalitete zajedničkog vremena, a ne kvantitete. Moramo se fokusirati na dijete i dati mu priliku da ga zaista saslušamo i uvažavamo, bez pametovanja i zvocanja, kako bismo ga pustili da nas uči o sebi i digitalnom svijetu“, smatra voditelj Centra za sigurniji internet.

Po njemu, izgrađen odnos s djecom je najbolja prevencija, a ne zabrana ekrana koja dovodi do izoliranja u društvu. Taj se odnos ne smije temeljiti na strahu jer se dijete onda zatvara u sebe. Iznimno je važan otvoreni razgovor s djecom, kao i stvaranje sigurne okoline za izražavanje osjećaja i stavova jer će najmlađi samo tada otkriti ako ih nešto tišti.

Odgovornost influencera

Živimo u vremenu kada će se dijete prije povezati s influencerom, nego s roditeljem. Nerijetko će osjetiti potrebu povjeriti mu se, a kreatori sadržaja pritom ne znaju kako im odgovoriti, što može biti opasno. 

Upravo je to jedan od razloga zašto je Centar za sigurniji internet u suradnji s A1 Hrvatska pokrenuo Školu odgovornog influensanja. Cilj ove online Škole jest osvijestiti influencere i kreatore sadržaja o važnosti odgovornog ponašanja u online svijetu, podići svijest o važnosti prepoznavanja i prijave neprimjerenog sadržaja na internetu kao i načinu prijave istog, te prepoznati važnost kreiranja pozitivnog online sadržaja i stvaranja pozitivnog utjecaja.

„Ako su im već djeca publika, moraju biti svjesni svojih riječi. Bitno je da znaju koliku moć imaju nad najmlađima“, smatra Ramljak. 

Sretna djeca za sretniju budućnost

Društvo je odgovorno za trajno ulaganje u djecu i njihovu dobrobit, dok se u praksi uglavnom reagira nakon velikih tragedija. Veliki se naglasak mora staviti na roditelje kojima je potrebno osvijestiti probleme u online svijetu, ali i pozvati ih da budu dio rješenja.

Misliš da je nešto s interneta neprikladno, opasno ili uznemirujuće? Stručnjaci iz Centra dostupni su na besplatnom i anonimnom broju 0800 606 606, svaki radni dan od 8 do 16 sati.

Više informacija o odgovornom korištenju tehnologije pronađi na web stranici Bolji online.

Foto: Podcast Ana Radišić