Iskren odnos s djetetom prvi je korak u borbi protiv internetskog nasilja. Stručnjaci savjetuju da redovito razgovaraš o njihovom digitalnom životu, isto kao što pričate o offline životu.
Dio mladih koji su doživjeli cyberbullying nikad neće nikome priznati što im se dogodilo ili prijaviti nasilje zbog straha da ih se neće shvatiti ozbiljno.
Kako znati je li tvoje dijete žrtva cyberbullyinga? U nastavku ti donosimo praktični vodič za razgovor o cyberbullyingu s tinejdžerima.
Prije razgovora o cyberbullyingu
Prije samog razgovora s djetetom starijim od 13 godina korisno je poduzeti neke predradnje:
- razmisli o tome kada i gdje je najbolje razgovarati s djetetom, primjerice u automobilu na povratku s treninga ili na nekom neutralnom mjestu na kojem se osjeća ugodno.
- Zapiši što želiš reći kako bi tvoj um ostao fokusiran na glavnu temu, a razgovor bio relevantan za tinejdžera ili tinejdžerku.
- Važno je pokazati otvorenost i podršku, a možeš voditi i nekoliko kraćih razgovora kojima ćeš tinejdžerima dati vrijeme za procesuiranje informacija.
Znakovi upozorenja
Poznavanje posljedica cyberbullyinga može ti pomoći da pružiš podršku djetetu koje je žrtva, ali i osvijestiš zabrinjavajuća ponašanja i znakove. Prepoznavanje ovih znakova važno je jer se tinejdžeri rijetko povjeravaju roditeljima i uglavnom ne traže njihovu pomoć.
Cyberbullying može ostaviti posljedice na mentalno i fizičko zdravlje djeteta, a ovo su ključni znakovi upozorenja:
- agresivno ponašanje
- izolacija
- gubitak apetita
- neodlučnost oko odlaska u školu
- pretjerano korištenje interneta i igranje online igara
- nagle promjene u ponašanju
- samoozljeđivanje.
Kako razgovarati s tinejdžerima o cyberbullyingu?
Slijedi ove kratke savjete za razgovor s djetetom o online zlostavljanju.
- Razgovarajte na neutralnom mjestu
Razgovori licem u lice mogu izazvati nelagodu kod tinejdžera, zato započni razgovor u vožnji, za vrijeme večere ili u šetnji.
- Zadrži smirenost
Ako je tvoje dijete žrtva zlostavljanja ili možda maltretira vršnjake, važno je zadržati smirenost. Postavljaj pitanja i pobrini se da dobiješ sve informacije prije nego što učiniš nešto ishitreno.
- Redovito provjeravaj stanje
Ako se online zlostavljanje dogodilo, svakako ga prijavi i pozabavi se tim problemom. Zatim se pobrini da redovito pratiš stanje svoga djeteta uz kratke razgovore.
Što učiniti u slučaju cyberbullyinga?
Ako je tvoje dijete žrtva cyberbullyinga, važno je pažljivo slušati što imaju za reći i da znaju da ih shvaćaš ozbiljno.
Prije svega, važno je prijaviti i blokirati počinitelja na društvenim mrežama.
Tinejdžerima je online svijet podjednako bitan kao stvarni. Zato im je važno dati do znanja da ih nećeš kriviti ako ti priznaju da ih netko uznemirava putem interneta. Isto tako, žele čuti da zbog svoga priznanja neće ostati bez mobitela i drugih uređaja.
Uloga roditelja je pomoći tinejdžerima da se osjećaju osnaženo i podržano. Zato im pomozi da razviju vještine koje su im potrebne da ostanu sigurni na internetu, donose dobre odluke i razgovaraju s odraslima ako im se dogodi nešto čudno ili zabrinjavajuće. Uz vrijeme i praksu možeš im pomoći da se nauče sigurno kretati online svijetom, a razgovori mogu napraviti veliku razliku.
Ako se dogodio cyberbullying, prikupi dokaze i zajedno s djetetom procijeni stupanj ozbiljnosti prema posljedicama koje je ostavilo na dijete.
A ako je tvoje dijete online nasilnik, pomozi mu da shvati posljedice svojih djela i objasni kako može promijeniti svoje ponašanje. Također je važno pokazati da razumiješ zašto se ponašaju na takav način.
Kako zadržati otvoren odnos s djetetom?
Redoviti razgovori su ključni za kvalitetan odnos s djetetom. Uključi se u njihov digitalni život, zamoli ih da ti pokažu aplikacije koje koriste i igre koje igraju.
Pripazi na znakove internetskog nasilja i prati ponašanje tinejdžera. Stvori okruženje u kojem će se djeca osjećati sigurno razgovarati s tobom ili drugom odraslom osobom od povjerenja.
Uz tehnologiju koja se neprestano mijenja i povezuje ljude, sve je više podlijih načina na koje nasilnici mogu doprijeti do svojih žrtava. Djeca često skrivaju stvari od roditelja ili im razgovor o ponašanju na internetu izaziva nelagodu i strah, posebno ako misle da će zbog toga biti kažnjeni.
Zato je važno uvjeriti dijete da si uvijek tu za njega, bez obzira na sve. Daj mu do znanja da je u redu osjećati strah ili zabrinutost i da neće biti kažnjen ako ti prizna što se dogodilo, čak i ako su prekršena neka obiteljska pravila.
Tinejdžerima je važno dati do znanja da je uvijek bolje tražiti pomoć i podijeliti brige, nego dopustiti brigama da ih izjedaju.
Imaš pitanja ili nedoumica o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet stoje ti na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 8 do 16 sati. A u bilo kojem trenutku možeš se potpuno anonimno obratiti našem AI chatbotu #BOB-u koji se nalazi u donjem desnom kutu na naslovnoj stranici #BoljiOnlinehttps://www.a1.hr/boljionline.
Foto: Getty Images