Australska vlada u četvrtak je usvojila zakon kojim bi se djeci mlađoj od 16 godina zabranio pristup društvenim mrežama, što je prvi zakon takvoga tipa u svijetu, piše Time.
Glavne stranke podržale su zakon prema kojem bi platforme kao što su TikTok, Facebook, Snapchat, Reddit, X i Instagram mogle biti kažnjene s do 50 milijuna australskih dolara (30 750 000 eura) za propuste u sprječavanju djece u kreiranju profila.
Navedene platforme sada imaju godinu dana da razrade kako implementirati dobna ograničenja prije nego što se uvedu kazne, dok će već u siječnju 2025. početi pokusne metode kažnjavanja.
Većina društvenih mreža uglavnom ignorira politike protiv otvaranja profila od strane maloljetnika. Neke su čak optužene da svojim algoritmima izazivaju ovisnost kod tinejdžera, što oni uporno poriču.
Što se želi postići ovim zakonom?
Australski premijer Anthony Albanese izjavio je kako je neophodno zaštititi mentalno zdravlje i dobrobit djece. Naime, više je studija povezalo korištenje društvenih mreža u mlađoj dobi sa psihičkim problemima i niskim samopouzdanjem.
"Platforme su sada društveno odgovorne jer moraju zajamčiti sigurnost naše djece i to im treba postati prioritet", rekao je Albanese.
Vlada je ubrzala usvajanje ovog zakona nakon parlamentarne istrage u kojoj su iskaze davali roditelji djece koja su se samoozljeđivala zbog cyberbullyinga. Albanese tvrdi da je svjestan da provedba zakona neće biti besprijekorna, baš kao što ni zabrana konzumacije alkohola za mlađe od 18 godina ne znači da ga oni ne piju, ali uvjeren je da vlada čini pravu stvar.
S druge strane, kritičari ovog zakona tvrde da će zabrana društvenih mreža izolirati djecu, lišiti ih pozitivnih aspekata takvih platformi i natjerati ih da se okrenu dark webu.
Prve reakcije
Dio Australaca smatra da je doneseni zakon sjajan za djecu jer društvene mreže nisu prikladne za njih. Drugi misle da se vlada zaigrala i da zlorabi demokraciju jer izmišljaju pravila koja žele nametnuti stanovnicima.
S druge strane, maloljetnici zbog kojih je zakon izglasan otvoreno kažu kako će pokušati pronaći način da zaobiđu zabranu društvenih mreža, poput lažiranja podataka i tajnog prijavljivanja.
A što kažu same platforme? Glasnogovornik TikToka, društvene mreže koja je najpopularnija upravo među tinejdžerima, izjavio je da je cijeli proces jako ubrzan i da smatra kako će ovaj zakon potencijalno biti još opasniji za djecu.
"Razočarani smo što je australska vlada zanemarila savjete brojnih stručnjaka za mentalno zdravlje mladih, stručnjaka za sigurnost korištenja interneta, ali i stručnjaka koji zastupaju mlade i oštro se protive takvoj zabrani", rekao je i dodao da će TikTok učiniti sve u svojoj moći da zaštiti tinejdžere i umanji neželjene posljedice ovog zakona.
Reagirala je i Meta, vlasnica platformi Facebook i Instagram. „Poštujemo odluku australskog parlamenta, ali zabrinuti smo zbog požurivanja donošenja zakona, pri čemu u obzir nisu uzeti dokazi, stavovi mladih i što industrija već čini kako bi djeci osigurala iskustva primjerena njihovoj dobi“, kazali su.
Sve platforme pozivaju australsku vladu na suradnju kako bi zajedničkim snagama riješili probleme uzrokovane ubrzanim donošenjem zakona.
Foto: Getty Images