Iako nove tehnologije i internet olakšavaju život, važno je koristiti ih odgovorno, a odgovornost za stvaranje sigurnijeg online svijeta leži u svim sferama društva, zaključak je konferencije CyberGuard 2024. koja se 3. listopada održala u zagrebačkom Mozaik Event Centru.
Rastući broj prijetnji internetskih prijevara i porast potencijalnih opasnosti s kojima se djeca, mladi, ali i javnost u poslovnom svijetu suočava na internetu, potaknuli su A1 Hrvatska i Centar za sigurniji internet na organiziranje konferencije „Cyberguard 2024“. Njen primarni cilj bio je okupiti vodeće stručnjake iz područja kibernetičke sigurnosti i poslovnih sigurnosnih rješenja te obrazovanja i nadležnih institucija i pozvati na raspravu o zaštiti i odgovornom ponašanju na internetu.
Posjetitelji su imali prilike čuti nevjerojatna iskustva stručnjaka iz Amerike, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i Finske, koji neumorno rade na borbi protiv online nasilja. Kroz dinamičan program, sudionici su u panelima i predavanjima mogli saznati više o aktualnim temama poput sigurnosti djece na internetu, zaštite privatnosti i poslovnim sigurnosnim rješenjima. Tako su navedenim temama govorili Nathalie Rayes, veleposlanica SAD-a u Hrvatskoj, Kristi O'Malley, pravna savjetnica za računalno hakiranje i intelektualno vlasništvo (ICHIP) pri Ministarstvu pravosuđa SAD-a, Tino Šokić, stručnjak za kibernetičku sigurnost i mnogi drugi.
„Društvena odgovornost duboko je upisana u DNK svih nas u A1, a kao pružatelj internetskih usluga, svjesni smo kako je ta odgovornost najveća u području online sigurnosti. To je tema kojoj već dugi niz godina posvećujemo posebnu pažnju, bilo kroz našu platformu #BoljiOnline, koja je pokrenuta u suradnji s Centrom za sigurniji internet, bilo kroz sigurnosna rješenja i usluge koje pružamo poslovnom sektoru“, istaknuo je Dejan Turk, predsjednik Uprave A1 Hrvatska i A1 Slovenija.
Snažne poruke govornika i panelista
Na samoj konferenciji predstavljene su najbolje prakse za podizanje svijesti o online opasnostima i konkretni alati za zaštitu te tehnički aspekti kibernetičke sigurnosti, pružajući uvid u najnovije tehnologije i metode zaštite podataka.
„Ova konferencija je jedinstvena prilika za stjecanje novih znanja i usvajanje novih percepcija o žrtvama i traumi u online prostoru, ali i da razviju alate koji mogu pomoći u oporavku žrtava seksualnog zlostavljanja na internetu. Vjerujem da će iskustva svjetskih stručnjaka značajno doprinijeti podizanju razine svijesti i unaprjeđenju stručnog rada na našim prostorima. Konferencija CyberGuard 2024 posebna je jer je organizirana u suradnji s našim dugogodišnjim partnerom A1 Hrvatska, i donosi najbolje od nas i platforme #BoljiOnline“, rekao je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) te Centra za sigurniji internet (CSI).
Ramljak je istaknuo da su djeca često izložena neprikladnom sadržaju na internetu, zbog čega je za stvaranje boljeg i sigurnijeg online svijeta ključna suradnja roditelja i institucija.
„Što se više informiramo o tom problemu i načinima zaštite, to ćemo biti uspješniji u suzbijanju loših ponašanja i posljedica korištenja interneta“, rekao je voditelj Centra za sigurniji internet i apelirao na donositelje odluka da poduzmu sve potrebne korake u zakonskom reguliranju sigurnosti i zaštite na internetu.
Sličnu poruku odaslala je i pravobraniteljica za djecu u RH Helenca Pirnat Dragičević koja je u pozdravnom govoru iznijela jednu poraznu statistiku.
“Istraživanja pokazuju da roditelji s djecom u Hrvatskoj prosječno dnevno razgovaraju samo sedam minuta, a to je premalo. Trebaju razgovarati puno više i ako treba i sami sebe educirati o opasnostima s interneta i načinima zaštite kako bi bili podrška svojoj djeci”, naglasila je Dragičević.
A zašto žrtve online zlostavljanja šute o proživljenim događajima, otkrila je Catherine Knibbs, tehnologinja ljudskog ponašanja i direktorica „Children and Tech UK“.
„Šutnja proizlazi iz straha od odbijanja. Zlostavljana djeca obično doživljavaju prijetnje i ucjene. Govori im se da će ih voljeni odbaciti ako nekom priznaju što im se događa. Djeca trebaju druge ljude da bi preživjela. Ono što možemo učiniti jest početi voditi razgovore s najmlađima koji stvaraju otvoren dijalog, a takvo što zahtijeva da odrasli osvijeste kako razgovaraju s djecom i stvore im siguran prostor za osjetljive teme. Roditelji moraju smiriti svoj živčani sustav i kontrolirati reakcije kako bi mogli regulirati dječje osjećaje i poručiti im da im se obrate bez obzira na sve“, riječi su ove stručnjakinje.
Uz panel "Jesmo li #BoljiOnline?", koji je otvorio važna pitanja o stanju u Hrvatskoj i načinima za unaprjeđenje digitalnog svijeta, posebnu pažnju privukao je i panel „Budućnost kibernetičke sigurnosti – što nas čeka?“. Dok je prva panel diskusija obuhvatila teme poput cyberbullyinga, zaštite djece u online svijetu te projekte poput Gen Z Akademije i Škole odgovornog influensanja, drugi panel bio je usmjeren na sigurnost poslovanja i nove tehnološke trendove poput umjetne inteligencije u ICT-ju.
Foto: A1 Hrvatska