Centar za sigurniji internet u sklopu projekta „Safer Internet Centre Croatia: Making Internet a Good and Safe Place“ proveo je prvo sustavno, međunarodno komparativno istraživanje u svrhu produbljivanja spoznaje o korištenju interneta, online navikama roditelja i roditeljskoj medijaciji djetetovih ponašanja na internetu.
Rezultati deShame 2 istraživanja pod nazivom „Kako internet koriste roditelji? Navike korištenje interneta i online aktivnosti roditelja učenika osnovnih i srednjih škola“ pokazali su da više od polovice roditelja koji su sudjelovali u istraživanju jako rijetko ili nikad ne razgovara s djetetom o online sigurnosti niti postavljaju pravila o dječjem korištenju interneta. Osim toga, svaki peti roditelj nema nikakav nadzor nad dječjim korištenjem mobitela/tableta prije spavanja, dok svaki treći roditelj svom djetetu nije nikad zabranio korištenje određenih online sadržaja.
Cilj istraživanja i ispitanici
Cilj ovog kvantitativnog istraživanja bio je dobiti uvid o korištenju interneta u općoj populaciji roditelja kroz:
• bolje razumijevanje o načinima korištenja sadržaja na internetu
• postupcima roditelja oko korištenja interneta djece osnovnih i srednjih škola
• percepciji roditelja o izloženosti djece štetnim sadržajima.
Uz to, istraživanje je obuhvatilo i područje partnerskih odnosa, točnije kako je korištenje interneta povezano s kvalitetom partnerskih odnosa roditelja.
Ciljana populacija u istraživanju su roditelji djece viših razreda osnovnih i srednjih škola. Istraživanje je provedeno u 20 županija i Gradu Zagrebu, obuhvatilo je roditelje djece iz 21 srednje škole i 21 osnovne škole. U istraživanju su sudjelovali roditelji učenika od 5. razreda osnovne škole do 4. razreda srednje škole, po dva razreda iz svake generacije. Konačan uzorak činilo je 759 učenika osnovnih škola i 956 učenika srednjih škola, čime je ukupno prikupljeno 1715 odgovora.
Zabrinjavajući podaci
Rezultati istraživanja pokazuju da roditelji svakodnevno sudjeluju u različitim online aktivnostima, a pritom se najčešće koriste uslugama korporacije Meta (Facebook, YouTube, Instagram, Messenger). Neke sadržaje poput instant poruka i YouTubea koriste više sati dnevno, a 10 % roditelja izjavljuje kako na internetu provodi više od 8 sati dnevno.
Kada je riječ o ponašanju roditelja u vezi s online aktivnostima djece, rezultati su pokazali da roditelji koriste različite strategije ograničavanja, nadzora i komunikacije kada je riječ o korištenju interneta. Kao što smo već spomenuli, više od polovice ispitanih roditelja jako rijetko ili nikad ne razgovara s djetetom o online sigurnosti niti postavlja pravila o korištenju interneta.
Posebno zabrinjava podatak da svaki peti roditelj koji je sudjelovao u istraživanju uopće ne nadzire dječje korištenje mobitela ili tableta prije spavanja, dok svaki treći roditelji svome djetetu nikad nije zabranio određeni online sadržaj.
Komunikacija između roditelja i djece o korištenju interneta
Posebno su važni rezultati koji upućuju zašto je komunikacija između roditelja i djece o online aktivnostima otežana, što može predstavljati osnovu za razvoj sustavnih programa podrške roditeljstvu.
Danas 75,2 % roditelja razgovara sa svojom djecom o problemima u online svijetu tek kada im se dijete povjeri o situaciji koju je doživjelo. Oko 10 % roditelja navodi da im je o temama sigurnosti na internetu teško razgovarati jer dijete bolje poznaje tehnologiju od njih, dok više od 13 % roditelja smatra da bi takav razgovor mogao izazvati sukob s djecom. Jedan manji dio roditelja smatra kako se takvi razgovori trebaju obavljati u školi i da nemaju vremena razgovarati o takvim temama s djecom.
Više od 30 % roditelja koji su sudjelovali u istraživanju jako je zabrinuto oko toga kako njihova djeca koriste internet. Najviše ih brinu teme poput pretraživanja štetnog sadržaja, poput sadržaja za odrasle i sudjelovanja u cyberbullyingu.
Čak 30 % roditelja tvrdi da ne bi poduzeli ništa kada bi saznali da njihovo dijete ima problema u online svijetu, dok bi veći postotak roditelja prije potražio pomoć na internetu, nego porazgovarao s djecom oko problema u online svijetu.
Bez obzira jesi li roditelj ili dijete, ako te nešto s interneta uzrujalo, povrijedilo, prestrašilo ili narušilo privatnost, kontaktiraj stručnjake iz Centra za sigurniji internet na besplatan i anoniman broj 0800 606 606, svaki radni dan od 8 do 16 sati. Za savjetovanje uživo u Zagrebu ili Osijeku možeš dogovoriti termin mailom na info@csi.hr ili OVDJE.
Foto: Getty Images