Nedavno je u SAD-u na doslovce nekoliko sati ugašen TikTok, zbog odluke Vrhovnog suda prema kojem kineska tvrtka ByteDance, vlasnik te društvene mreže, mora prodati popularnu aplikaciju zbog zabrinutosti za privatnost korisnika i nacionalnu sigurnost.
Uvjet za nastavak poslovanja u SAD-u bio je da matična tvrtka u kineskom vlasništvu pristane prodati TikTok američkom vlasniku, što ByteDance zasad odbija.
Istoga dana novoizabrani američki predsjednik Donald Trump umiješao se u cijelu priču i obećao kako će obustaviti zabranu i produljiti rok za dogovor s tvrtkom ByteDance za dodatnih 90 dana. Korisnici su tako ostali bez TikToka na samo nekoliko sati, ali u danima koji su prethodili njegovom privremenom gašenju, sve je veću popularnost stekla druga kineska aplikacija – RedNote.
Radi se o platformi za društveno umrežavanje i e-trgovinu koja je osnovana 2013. i trenutačno broji više od 300 milijuna korisnika. Poznata je i kao kineski odgovor na Instagram koji nije dizajniran za engleske govornike, a uspoređuje se s TikTokom zbog fokusa na kratke video isječke.
Zanimljivost RedNotea je što se algoritam vodi interesima korisnika, a ne osobama koje prate, čime se smanjuje utjecaj influencera. No, stručnjaci upozoravaju da bi i RedNote mogao postati meta američkih regulatora.
Iako se RedNote predstavlja kao prostor za kreativnost, samopromociju i viralni sadržaj, postoje brojne zamjerke oko njezine politike privatnosti i smjernica zajednice. Naime, odobravanjem pristaješ na usklađenost sadržaja sa strogim kineskim zakonima i zakonima o cenzuri. Kako piše Forbes, svaka objava, komentar i lajk postoje u sustavu koji daje prednost „osnovnim socijalističkim vrijednostima“ umjesto slobode govora.
Korisnici u početku ne primjećuju što im algoritam servira, ali s vremenom je jasno da se potiče autocenzura i potiskuje neslaganje s režimom o politički osjetljivim pitanjima, poput kritike kineskih zakona o cyber sigurnosti ili zalaganje za ljudska prava.
Zabrinutost za privatnost korisnika
Kritičari RedNotea zamjeraju mu korištenje strogih smjernica za odgovor na tzv. „osjetljive incidente“, točnije kontroverzne političke ili društvene teme. Aplikacija cenzurira rasprave koje smatra osjetljivima za režim, što znači da algoritam preferira sadržaj usklađen s državnom politikom, dok se drugačiji stavovi potiskuju i ignoriraju.
U politikama privatnosti, na koje svaki korisnik pristaje prije početka korištenja aplikacije, eksplicitno se navodi da platforma prikuplja cijeli niz osobnih informacija, poput lokacije, interakcije i navika. Mladi ljudi, često željni povezivanja i izražavanja, možda u potpunosti ne shvaćaju na što pristaju.
Osim toga, RedNote prati informacije o uređaju preko kojeg mu se pristupa. Iako se radi o praksi koju primjenjuju gotovo sve aplikacije, u politikama privatnosti stoji da platforma ima pravo dijeliti takve podatke s pružateljima usluga trećih strana ili relevantnim državnim organima, što može predstavljati rizik za društvo i demokraciju, a ne samo za pojedince.
Iluzija slobode, u kojoj korisnici misle da imaju kontrolu, a zapravo djeluju unutar strogo definiranih granica, mogla bi postati novi standard za društvene mreže. Pristanak bez potpune transparentnosti nije sloboda jer je kontrola u rukama platforme, maskirana iluzijom izbora.
Sigurnost prije svega
Kako regulirati popularne platforme poput RedNotea? Prvi korak definitivno je međudržavna suradnja u zaštiti privatnosti i demokratskih principa. Kako bi zaštitile korisnike takvih aplikacija, vlade moraju inzistirati na transparentnosti prikupljanja podataka i uvođenju globalnih standarda digitalne privatnosti.
Dio zadaće je i na učiteljima i roditeljima koji moraju opremiti mlade za kritičku procjenu digitalnih platformi, osnažujući ih da surfaju internetom uz informirani skepticizam. Uvođenjem digitalne pismenosti u škole, mladi i djeca uče se prepoznati opasnosti platformi, preispituju sadržaj koji konzumiraju i razumiju potencijalne rizike. Na roditeljima je da potiču razgovore o sigurnosti na internetu i važnosti kritičkog mišljenja.
Međutim, kod pitanja cyber sigurnosti, najveća je moć u rukama pojedinaca koji trebaju kritički razmišljati. Pri korištenju nove platforme zapitaj se što se radi s tvojim podacima i kakav bi interes pružatelji usluga mogli imati od toga.
Utjecaj RedNotea seže dalje od hashtagova i viralnih video isječaka. To nije samo aplikacija, već test u kojem kao društvo odgovaramo na digitalne izazove našeg vremena jer se budućnost interneta piše danas. Izbori koje danas donosiš, oblikovat će slobode s kojima živiš sutra.
Foto: Getty Images