Vjerojatno često čuješ kako živimo u hiperpovezanom svijetu jer je svaka osoba udaljena samo nekoliko klikova od tebe. Međutim, čak i s velikim brojem kontakta koji su ti na raspolaganju, možeš se osjećati usamljeno.
Porast usamljenosti, posebno kod djece i mladih, zabilježen je u zemljama Europske unije, uključujući Hrvatsku. Prema istraživanjima, u posljednjih 17 godina, vrijeme koje provodimo s prijateljima smanjilo se na 20 sati mjesečno, dok se u Velikoj Britaniji bilježi porast kronično usamljenih osoba – osoba koje se često ili vrlo često osjećaju usamljenima.
Usamljenost djece i mladih do 2012. godine bila je relativno stabilna, ali od tada se bilježi njen rast. To se razdoblje podudara sa širenjem pametnih telefona među djecom i mladima.
Mnoga istraživanja ukazuju da su mladi danas sve više prisutni na društvenim mrežama, no istovremeno su sve usamljeniji.
Usamljenost vs. samoća
Prije same definicije usamljenosti i njenih posljedica, važno je razlikovati usamljenost od samoće.
Samoća je stanje koje ne mora nužno biti negativno. Osoba koja je fizički odvojena od ljudi ne mora osjećati usamljenost ako ima ispunjen unutarnji svijet. Samoću možeš odabrati iz raznih razloga: zbog kreativnosti, odmora, refleksije. Suvremeno doba prepuno je podražaja, buke, informacija pa je samoća ponekad prijeko potrebna.
Za razliku od samoće, temelj usamljenosti je subjektivno iskustvo i doživljaj slabe povezanosti s drugim ljudima, bez obzira na to što je osoba okružena većih brojem ljudi. Usamljenost je stanje u kojem pojedinac ne uspijeva ostvariti dovoljnu ili zadovoljavajuću razinu kontakata s drugim ljudima, unatoč želji da ih ostvari. Kod usamljenosti je značajno koliko je osoba zadovoljna odnosima i interakcijama s drugima.
Usamljenost je praćena osjećajima tuge, manjka energije, praznine, beznađa, anksioznosti, srdžbe, dok se kod mladih osoba manifestira i osjećajem nedovoljnog razumijevanja ili podrške, izoliranosti od vršnjaka i obitelji, neshvaćanja roditelja i slično.
Kao moguće uzroke porasta usamljenosti kod djece i mladih, ali i kod odraslih osoba, mnogi autori navode tehnološke promjene, urbanizaciju, ubrzani stil života, promjene u obiteljskoj strukturi i individualizaciju.
Povezanost tehnologije i usamljenosti
Tehnologija je značajno promijenila način funkcioniranja suvremenog čovjeka, kako u pozitivnom tako i u negativnom smislu. Danas ti ne trebaju drugi za puno toga jer to mjesto vješto i učinkovito zauzima tehnologija.
Hranu možeš naručiti preko aplikacije, a uređaji te mogu zabavljati dok jedeš. S prijateljima razmjenjuješ poruke i družiš se uz virtualne kave. Međutim, virtualne zajednice i online svijet ne mogu pojedincu zadovoljiti potrebu za pripadanjem i zajedništvom koje ostvaruje kroz odnose i susret uživo.
Problematična upotreba interneta ima značajan utjecaj na socijalizaciju i razvijanje socijalnih vještina općenito te može dovesti do zanemarivanja druženja uživo. Upravo zato, ali i zbog drugih potencijalnih rizika, djeca i mladi moraju se voditi i kroz online svijet.
Usamljeno dijete osjeća nedostatak bliskosti u odnosima, kako s drugima, tako i samo sa sobom pa je bitno da roditelji prepoznaju važnost direktne i empatijske komunikacije sa svojom djecom. Osim toga, usamljeno dijete može vrlo lako postati meta predatora u online okruženju i zbog toga je jako važno da su roditelji prisutni i zainteresirani za digitalnu prisutnost svoje djece.
Mogući znakovi usamljenosti kod djece
- Dijete sve više vremena provodi samo
- više vremena provodi na internetu u odnosu na druženje
- ograničene interakcije s prijateljima
- promjene u ponašanju (agresivno i impulzivno ponašanje; neprimjerene emocionalne reakcije; poteškoće s učenjem).
Što roditelji mogu učiniti?
- Odvoji vrijeme za druženje s djetetom bez tehnologije ili društvenih mreža
- prakticiraj zdrave društvene veze – zajedničko druženje, redoviti kontakt sa širom obitelji, prijateljima i susjedima
- potiči zdravu povezanost s vršnjacima podržavajući pojedinačna prijateljstva, ali i sudjelovanje u grupnim aktivnostima, kao što su volontiranje i sport
- obrati pozornost na to kako djeca i mladi provode vrijeme na internetu
- odgodi dob u kojoj se djeca uključuju na društvene mreže i medijske platforme te ograniči vrijeme koje provode uz ekrane
- redovito razgovaraj s djecom jer samo tako možeš uvidjeti muči li ih usamljenost ili izolacija te daj im priliku da iskažu svoje osjećaje
- koristi tehnologiju s njima, npr. zajedničko igranje videoigara; istraživanje s ciljem razvijanja digitalne dobrobiti i kritičkog mišljenja
- zadrži prisutnost i zainteresiranost za online svijet djece
- izradi Obiteljski ugovor.
Ako te nešto s interneta uzrujalo, povrijedilo, prestrašilo ili narušilo privatnost, kontaktiraj stručnjake iz Centra za sigurniji internet na besplatan i anoniman broj 0800 606 606, svaki radni dan od 8 do 16 sati. Za savjetovanje uživo u Zagrebu ili Osijeku možeš dogovoriti termin mailom na info@csi.hr ili OVDJE.
Foto: Getty Images