U prostorijama A1 centra na adresi Gajeva 2/b u Zagrebu nedavno je otvoreno Savjetovalište Centra za sigurniji internet (CSI) za pružanje stručne pomoći roditeljima i djeci koja su se susrela s mračnom stranom online svijeta. Osim savjetovanja, stručnjaci pružaju podršku i edukaciju o sigurnom ponašanju na internetu.
Radi se o prvom savjetovalištu takve vrste u Zagrebu, a potreba za njegovim otvaranjem javila se nakon što je CSI prošle godine zaprimio 300 posto više poziva građana koji su trebali pomoć i podršku zbog cyber nasilja u odnosu na 2022. godinu. Savjetovanje uživo dostupno je i u Osijeku, na adresi bana Josipa Jelačića 83, Višnjavac.
Osim pomoći građanima koji su se susreli s mračnom stranom interneta, Savjetovalište pruža podršku i institucijama koje su usmjerene na pomoć djeci i mladima. Učiteljima i roditeljima također je potrebno vodstvo kako bi sigurno navigirali digitalnim svijetom i u njega pažljivo uveli najmlađe.
Što sve možeš očekivati u Savjetovalištu u Zagrebu?
Ako zatražiš termin za savjetovanje putem maila info@csi.hr ili linka, u Savjetovalištu u Gajevoj dočekat će te tim stručnjaka, odnosno psiholozi, socijalni radnici i drugi stručnjaci.
„Savjetovanje je orijentirano na rješavanje jednog ili više specifičnih problema koji ometaju funkcioniranje osobe – u našem slučaju to je obično u području sigurnosti na internetu, tj. elektroničkog nasilja. Naši kolege u Savjetovalištu nude prijedloge kako se s nositi s problemom i s njim bolje upravljati. Osobe koje nam dođu u Savjetovalište potičemo na poduzimanje konkretnih poteza, promjenu specifičnih ponašanja i pomažemo im da pronađu vlastita rješenja na trenutačne probleme. Kada smo to u mogućnosti ili obvezi, i sami reagiramo prema institucijama – npr. ako imamo saznanja o tome da je netko dijete žrtva nasilja“, objasnila je Tea Čičić iz Centra za sigurniji internet.
„Naš tim čine mladi educirani ljudi koji su otvoreni za razgovor i spremni pomoći koliko god to mogu. Bitan nam je odnos povjerenja, ali i rad u skladu s pravilima struke, a želja nam je učiniti online svijet sigurnijim mjestom za sve nas – posebno djecu i mlade. Istraživanja pokazuju da djeca često iskazuju izostanak povjerenja u postupanja odraslih u slučaju da su žrtve nasilja, a naša uloga tu je educirati odrasle koji s njima rade kako bi im pružili svu potrebnu podršku i zaštitu. Ako ti neugodu predstavlja dolazak uživo – možeš nam se javiti i telefonski na 0800 606 606, svakog radnog dana od 8 do 16 sati. Tražiti pomoć je odgovorno. Nama je drago da smo kotačić u sustavu koji je tu za zaštitu djece“, dodaje Čičić.
Potrebno ti je savjetovanje?
Za savjetovanje uživo u Zagrebu ili Osijeku potrebno je dogovoriti termin mailom na info@csi.hr ili OVDJE. Na obje adrese predviđeni su termini u trajanju od sat vremena.
U slučaju hitnosti stručnjaci su također dostupni na besplatnom i anonimnom broju 0800 606 606.
Zanima te savjetovanje, ali nisi iz Zagreba ili Osijeka gdje je dostupno savjetovanje uživo?
„Kroz aktivnosti Centra za sigurniji internet trudimo se biti dostupni na cijelom području Hrvatske pa tako održavamo različita predavanja od Iloka do Dubrovnika i na svakoj od tih aktivnosti smo otvoreni za razgovor. Ako ne možeš sudjelovati na našim aktivnostima, predlažemo ti da se javiš telefonski na 0800 606 606, svakog radnog dana od 8 do 16 sati. Naši kolege će ti osigurati termin u kojem ćemo se posvetiti pitanju koje te muči, poslušati te, ali i pružiti prijedloge za postupanje. U cilju nam je doći do svakoga tko je zainteresiran za savjetovanje pa u suradnji s našim partnerom A1 Hrvatska radimo na uspostavljanju mobilnog tima koji bi uslugu savjetovanja pružao mobilno, na terenu, tamo gdje se za to pokaže potreba“, objasnila je Tea Čičić.
Ako želiš podržati uspostavljanje mobilnog tima stručnjaka iz CSI-ja kako bi pomoć došla do svakog djeteta u Hrvatskoj, možeš donirati željeni iznos OVDJE.
Nije sramota tražiti pomoć ako se suočavaš s bilo kojim oblikom zlostavljanja u online svijetu. Obrati se stručnjacima iz Centra za sigurniji internet na kanalu koji ti najviše odgovara, s njima podijeli što te tišti i vrati osjećaj sigurnosti na internetu.
Foto: Gordan Svilar