Sigurno ti se nekada dogodilo da ti se nakon razgovora o određenom proizvodu, upravo taj proizvod počeo prikazivati na oglasima na društvenim mrežama. U takvim situacijama vjerojatno se zapitaš – prisluškuje li me mobitel?
Ako se pitaš radi li se samo o slučajnosti, stručnjaci iz Centra za sigurniji internet tvrde da nas pametni telefoni „slušaju“ u određenoj mjeri.
Aplikacije za virtualne asistente poput Siri daju odgovore na tvoja pitanja, a svaka aplikacija koja ima pristup tvome mikrofonu može te slušati ako joj to dopustiš. Sljedeći put kada kažeš “Hey Siri” ili “Hey Google”, imaj na umu da je to slično otvaranju prozora internet preglednika. Ali zašto nas uopće mobitel “sluša”?
Odgovor je - uglavnom zbog ciljanih oglasa. Google i druge tražilice prate tvoju povijest pretraživanja kako bi online oglasi koji ti se prikazuju bili relevantni za tvoje posebne interese, a isto tako se koriste i glasovni podaci. To oglašivačima pomaže da bolje iskoriste sredstva svojih klijenata i izbjegnu ulaganje u neučinkovite oglase.
Psihološki fenomen ili stvarna prijetnja?
Dio informatičkih stručnjaka tvrdi da se ciljani oglasi pojavljuju samo ako ih pretražuješ na internetu i sve pripisuju psihološkom fenomenu. Smatraju da ciljane oglase primjećuješ tek kada proizvod spomeneš drugoj osobi, a ne pamtiš pretraživanje na internetu ili zadržavanje pogleda na određenoj reklami. Osim toga, uređaji ne moraju prisluškivati razgovore jer ni ne trebaju. Naime, velika je vjerojatnost da su već dobili sve potrebne podatke od tebe zbog dopuštanja "kolačićima" da prate tvoje aktivnosti na internetu.
Drugi tvrde da mobitel skuplja podatke dok god radi. Iako direktno prisluškivanje nije dokazano, definitivno nije nemoguće.
Važno je znati da često daješ pristanak mobitelu da te “sluša” kada prihvaćaš uvjete i odredbe koje najčešće niti ne pročitaš i samo klikneš “Prihvaćam”, a tada te mobitel zapravo potpuno legalno sluša. Važno je spomenuti da mobiteli mogu i nelegalno slušati, odnosno to čine bez tvoga pristanka. To se često događa putem zlonamjernih softvera koji zaraze pametne telefone ili špijunskih programa. Zbog toga je dobro ograničiti dozvole koje daješ aplikacijama te čitati uvjete i odredbe novih programa koji traže pristup mikrofonu.
Ako se pitaš sluša li te mobitel u svakom trenutku, odgovor je također – da. Uređaj mora stalno prisluškivati kako bi prepoznao glasovne naredbe za virtualne asistente, no svakako ne ignorira sve ostalo što govoriš. Iako obično ovo nije zlonamjerno, logično je da svejedno brineš oko svoje privatnosti. Na primjer, na iPhone uređajima Siri stalno sluša što govoriš kako bi čula kada joj se obratiš, a iPhone nasumično odabire dijelove razgovora koje je snimila Siri kako bi utvrdio kako može poboljšati svoju uslugu.
Kako da te mobitel "ne prisluškuje"?
Pregledaj dopuštenja za mikrofon dodijeljena različitim aplikacijama i onemogući virtualne asistente. Virtualne asistente onemogući ovako:
iPhone uređaji: Otvori postavke, klikni na Siri i pretraživanje, zatim isključi sljedeće opcije. Pritisni bočni gumb za Siri i „Dopusti Siri“ kada je uređaj zaključan. Kada vam se pojavi skočni prozor, klikni na „Isključi Siri“.
Android uređaji: Otvori postavke, zatim klikni na „Google – Račun i usluge“, zatim „Pretraga“, „Pomoćnik i glas“. Zatim izaberi „Podudaranje glasa“ i isključi opciju „Hey Google”.
Za isključivanje pristupa mikrofonu za određene aplikacije otvori Postavke, zatim određenu aplikaciju i klikni na opciju isključivanja mikrofona.
Donosimo ti i savjete za zaštitu privatnosti na pametnim telefonima:
- Pregledaj dozvole aplikacija i odluči treba li im zaista pristup mikrofonu i tvojim razgovorima.
- Preuzimaj aplikacije iz službenih trgovina.
- Izbriši povijest glasovnih zahtjeva na Google asistentu kako tvoji osjetljivi podaci ne bi bili ugroženi.
- Koristi VPN za zaštitu svoje privatnosti.
Imaš dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet stoje ti na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji na broju 0800 606 606, svaki radni dan od 8 do 16 sati.
Osim toga, na stranici #BoljiOnline saznaj kako koristiti tehnologiju odgovorno te učiniti internet sigurnijim i pozitivnijim mjestom za sve.
Foto: Getty Images